10 نکته برای بهره وری بهتر از زمان که شما را به اهدافتان میرساند

هر روز به هر یک از ما بیست و چهار ساعت زمان هدیه می شود تا از استعدادهایی که به ما هدیه شده استفاده کنیم. اما نحوه استفاده شما از این ساعت ها متفاوت است، به همین دلیل است که اجرای برخی از نکات کلیدی برای بهره وری بهتر از این هدیه میتواند تفاوت های زیادی در بهره وری شما ایجاد کند.
اگر مانند اکثر افراد باشید، افزایش بهره وری از زمان به سادگی ممکن است تمام آن چیزی باشد که شما برای رسیدن به قله های جدید موفقیت در زندگی به آن نیاز دارید. به همین دلیل است که میخواهم ده نکته اصلی در زمینه افزایش بهره وری از زمان که بسیار ساده هستند را برای شما به اشتراک بگذارم.


1. از قانون “یک بار لمس” استفاده کنید
قانون “یک بار آن را لمس کن” نشان می دهد که شما باید یک کار یا پروژه را در همان ابتدا تا به پایان برسانید.  اولین بار که آن را لمس می کنید، به جای شروع کردن کار و ترک کردن آن، برای پایان دادن به آن کار زمانبندی کنید. اگر بتوانید به پیروی از این قانون متعهد شوید، تقریبا تمام کارهایی که تا به امروز به تعویق می انداختید به سادگی انجام خواهد شد.

2. کارهایتان را بنویسید
این که آیا شما لیست کارهای خود را در یک دفترچه، یک تقویم یا یک برنامه برای تلفن خود نگه دارید هیچ تفاوتی ندارد، به هر حال نوشتن کارهایی که باید انجام دهید، راهی ست عالی برای سازماندهی خود و همچنین یک راه عالی برای بهره وری بیشتر از زمان است.
زمانی که لیستی اختصاصی از وظایف وجود دارد، باعث می شود که فرد برای تکمیل کردن آنها و خط زدن آنها از لیست از انگیزه بیشتری برخوردار شود.
هنگامی که یک لیست کارها فقط در ذهن شماست، فشاری بیشتر از کاری که باید انجام دهید به ذهنتان وارد میکند. با وجود این، زمانی که لیست کارها نوشته می شود، این لیست به یک برنامه عملی تبدیل می شود.

3. اهداف کوچک را تنظیم کنید
تنظیم اهداف کوچک، یکی از روشهای قدرتمند برای کمک به یک فرد برای رسیدن به اهداف بزرگ است. اما با این وجود، تعیین هدف بزرگ هم می تواند برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت و افزایش بهره وری روزانه به شما کمک کند. با تقسیم کردن یک پروژه بزرگ در چند قطعه و تعیین اهداف کوچک برای تکمیل مرحله به مرحله آن قطعات، می توانید از مزایایی مانند تقویت انگیزه و هدف گذاری دقیق تر استفاده کنید و از آنها برای افزایش چشمگیر بهره وری خود استفاده کنید.

4. از قبل برنامه ریزی کنید
قبل از پایان هر روز کاری، با یادداشت کردن لیست کارهای خود برای روز بعد برنامه ریزی کنید. این کار به شما این امکان را می دهد تا ذهن خود را از قبل برای کار روز بعد آماده کنید و همچنین این امکان را به شما می دهد که لحظه شروع روز کاری مستقیماً وارد لیست کارهای خود شوید.

5. بیش از حد متعهد نشوید
هیچ چیز مانند گاز دادن بیش از حد در یک مسیر ساده، بهره وری شما را نابود نمی کند. انجام دادن کاری بیش از حد توانتان فقط منجر به استرس و نگرانی خواهد شد که این نکته می تواند انجام دادن کار را دشوار و حتی ناممکن کند.
همانطور که شما نمی خواهید در میزان کارهایی که می توانید در یک زمان معین انجام دهید، کوتاهی کنید، باید از انجام دادن کارهای بیشتر هم خودداری کنید. این یک تعادل عالی است، اگر می خواهید بیشترین بهره وری را از زمان داشته باشید، این یک نکته بسیار مهم است.

6. برای انجام دادن چند کار در یک زمان تلاش نکنید
اگرچه انجام دادن همزمان چند وظیفه ممکن است راهی آسان برای افزایش بهره وری به نظر برسد، اما اگر برنامه ای صحیح برای انجام چند وظیفه نداشته باشید، در آینده سرعت رسیدن اهدافتان بسیار کمتر از حد معمول می شود.
هر زمان که توجه خود را بین کارهای مختلف تقسیم می کنید، هم بهره ‌وری شما و هم کیفیت کار به شدت پایین می آیند و حتما رنج خواهید برد. به جای انجام دادن چند وظیفه، تمام توجه خود را به یک کار اختصاص دهید و برای رفتن به مرحله بعد مطمئن شوید که کار قبلی کاملا تمام شده باشد.

7. با سخت ترین کار شروع کنید
اگر قادر هستید سخت ترین کار خود را قبل از هر کار دیگری انجام دهید، می توانید روز خود را با خیال راحت ادامه دهید و بدانید که بدترین و سخت ترین مرحله را پشت سر گذاشته اید، نه اینکه تمام روز را با استرس در مورد کارهایی که در حال ترساندن شما هستند، پشت سر بگذارید.
با توجه به اینکه استرس و نگرانی، دشمنان بهره وری هستند، مقابله با سخت ترین کار در لیست کارهای شما، اولین روش مؤثر برای بهره وری بیشتر است.

8. تعیین کنید که چه زمانی بیشترین بهره وری را دارید
بسیاری از افراد در ساعات ابتدایی صبح بیشترین میزان بهره وری را دارند. با این وجود دیگران ممکن است بهترین ساعات کاری خود را در اواخر شب یا وسط بعد از ظهر انجام دهند. زمانی را تعیین کنید که شخصاً بیشترین کارایی را داشته باشید و از آن ساعت ها برای بهره مندی کامل از حداکثر توانتان استفاده کنید.

9. وقفه ها را به حداقل برسانید
امروزه، ما در دنیایی زندگی می کنیم که هریک از وقفه ها و حواس پرتی ها، وقفه ها و حواس پرتی های دیگر را به وجود می آورد. پس اگر می خواهید حداکثر بهره وری را داشته باشید، بنابراین ضروری است که تا حد ممکن، بسیاری از این وقفه ها را از بین ببرید. درب اتاقتان را ببندید و حتی موبایل خود را در اتاق دیگری بگذارید. و هر کاری که می توانید برای قطع ارتباطتان از دنیای بیرون انجام دهید تا زمانی که تمام آنچه در اتاقتان باقی مانده شما باشید و کارهایی که باید انجام شوند.

10. محدودیت های زمانی را تعیین کنید
تعداد کمتر موارد همیشه هیجان انگیز است، پس می توانید با تعیین محدودیتهای واقعی زمانی و تحمیل شده بر روی کارهایی که انجام دادن آنها لازم است از این مزیت استفاده کنید.
اگر بتوانید با این محدودیت های زمانی با تمام جدیت برخورد کنید و به آنها به دید ساعات کاری رسمی رفتار کنید، مطمئناً بهره وری شما بسیار سودمند خواهد برد.


در پایان، برای بهره وری بهتر از زمان، تعین دقیق تر اهداف، و بالاتر بردن احتمال رسیدن به اهداف پیشنهاد می کنیم مقاله تخصصی (روش های استفاده از قدرت های شگفت انگیز مغز برای رسیدن به تمام اهداف بزرگ) را با کلیک روی این قسمت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست